پرورش گیاه گزنه

خواص گل محمدی از نظر طب سنتی
خواص گل محمدی
ژانویه 6, 2019
طرز استفاده از گزنه
روش مصرف گزنه
ژانویه 11, 2019

پرورش گیاه گزنه

پرورش گیاه گزنه از طریق کاشتن دانه در طول شیارهائی در آغار بهار انجام می گیرد و یا آنکه از طریق کاشتن قطعات سوش دار اقدام به این کار می شود در حالت اخیر قطعات مذکور را در امتداد خطوطی به فواصل 40 سانتی متر از یکدیگر به نحوی می کارند که هر پایه گیاه از دیگری معادل 15 تا 20 سانتی متر فاصله داشته باشد .

پرورش گیاه گزنه از طریق کاشتن دانه در طول شیارهائی در آغار بهار انجام می گیرد و یا آنکه از طریق کاشتن قطعات سوش دار اقدام به این کار می شود

الزامات گیاه گزنه

 • خاک
  این گیاه خاکهایی سبک و غنی از نیتروژن را می پسندد. بهترین محصول در زمانی بدست می آید که در خاکهایی عمیق و حاصلخیز کشت شده باشد .
 • نور
  این گیاه نمی تواند در سایه رشد کند و به نور کافی نیاز دارد .
 • آبیاری
  زمان آبیاری گزنه زمانیست که خاک آن کاملا خشک شده باشد. 1 یا 2 هفته یکبار مناسب است و به طور کلی به آب زیادی نیاز ندارد .
 • آفات
  نبود زهکش مناسب باعث رشد بیماری های قارچی می شود. از آفات این گیاه می توان به شته اشاره کرد .
 • دما
  این گیاه به سرما حساس بوده و در دماهای زیر 15 درجه کاملا از بین می رود .

برداشت گیاه گزنه

آخرین مرحله از پرورش گیاه گزنه مرحله برداشت گزنه است. پس از رشد کامل گیاه ، ساقه هوائی آنها را درو می کنند و بلافاصله به کارخانه جهت مصارف تهیه کلروفیل و غیره حمل می نمایند در هر سال نیز می توان دو بار اقدام به جمع آوری ساقه گیاه نمود، برگهای جوان گزنه به مصارف تغذیه مشابه اسفناج می رسد.

(در رامسر و بعضی از شهرهای شمال کشور) گل آذین آن نیز که بعد از ظاهر شدن گل ولی قبل از رسیدن میوه چیده می شود، و به صورت له شده و مخلوط با تخم مرغ آب پز جهت تغذیه جوجه پرندگان در پرورش طیور مورد استفاده قرار می گیرد .

مصرف گزنه درنساجی

ساقه گزنه حاوی الیاف است که مانند کتان مورد استفاده بوده و با همان فرآیند تولید می شود. به خلاف پنبه، گزنه را می توان بدون استفاده ازحشره کش به آسانی پرورش داد. اما الیاف گزنه زبرترمی باشند .درسالهای اخیر، یک شرکت آلمانی تولید تجارتی منسوجات ازجنس گزنه را آغازکرده است .

ازگزنه می توان درتولید رنگ استفاده کرد. ازریشه گزنه رنگ زرد وازبرگ ها زرد مایل به سبزبه دست می آید .

مصرف گزنه در باغبانی 

پرورش گیاه گزنه در باغبانی نیز مفید است. علاوه برآنکه ازگزنه می توان درجهت گرد آمدن حشرات سودمند استفاده کرد، درباغ های گیاهی دارای تعدادی موارد استفاده سودمند نیزهست .رشد گزنه دریک خاک، نشانه حاصلخیز بودن خاک (به ویژه ازنظر فسفر) واشکال ازنظرکشاورزی است .

گزنه حاوی مقدارزیادی نیتروژن است و به این جهت به عنوان فعال کننده کمپوست مورداستفاده است و یا می توان از آن درتهیه کود مایع استفاده نمود که اگر چه تا حدی میزان فسفات آن کم است ولی از نظر منیزیم، گوگرد وآهن غنی است .

پرورش گیاه گزنه

پرورش گیاه گزنه

آرادو مرجع اصلی کشاورزی بهترین و اولین پلت فرم کشاورزی !!!

باباکو

خینجوک

#استخدام_کارشناس_کشاورزی#مدیریت_زنجیره_تامین_محصولات_کشاورزی
#اینترنت_اشیاء_در_کشاورزی#پرورش_میوه_سبزی_در_باغچه

بهترین قیمتهای محصولات کشاورزی را در آرادو مشاهده کنید.

برای مشاهده و استفاده از خدمات آرادو وارد بخش خدمات شوید.