فوت و فن های تهیه رب گوجه فرنگی در خانه

طرز تهیه رب گوجه فرنگی به روش سنتی خانگی
طرز تهیه رب گوجه فرنگی در خانه
ژوئن 17, 2019
هویج
تاریخچه و مضرات هویج
ژوئن 23, 2019

در این مقاله فوت و فن های تهیه رب گوجه فرنگی در خانه را به شما خواهیم گفت.

رب گوجه فرنگی به عنوان چاشنی و جهت بهبود طعم و رنگ غذا استفاده می شود رب‌ گوجه‌فرنگی ازجمله فرآورده‌هایی است که تولید آن در سال‌های اخیر از رشد بسیار زیادی برخوردار بوده است رب گوجه فرنگی یکی از مهم‌ترین چاشنی‌‌های غذاهای ایرانی است و علاوه بر آن، ماده اولیه بسیاری از محصولاتی نظیر سس‌ها و کنسروهای مختلف به شمار می‌آید.

اما چه تفاوتی میان رب‌ گوجه فرنگی صنعتی و خانگی وجود دارد

گوجه‌فرنگی میوه‌ای ارزشمند است که اولین‌بار در آمریکا شناخته شد این میوه قبل از رسیدن نارس بوده و حاوی ماده‌ای سمی به نام «سولانین» است که مصرف آن مخاطره‌آمیز است گوجه فرنگی پس از آن که رسید، قرمز و آبدار شده و فاقد سولانین و قابل مصرف می‌شود در واقع نوعی آنتی‌اکسیدان به نام «لیکوپن» مسوول ایجاد رنگ قرمز در گوجه‌فرنگی است که می‌‌تواند با رادیکال‌های موجود در بدن که موجب بروز سرطان و بیماری‌های قلبی و پیری زودرس می‌شود مبارزه کند.

معمولا لیکوپن گوجه‌فرنگی زمانی بیشترین تاثیر را دارد که کمی حرارت دیده تا قابلیت‌های مهم و جذب آن در بدن افزایش یابد بنابراین رب‌ گوجه‌فرنگی از این نظر گزینه مناسبی است اما نکته قابل توجه آن که وقتی گوجه فرنگی در معرض فرآیند حرارتی قرار گیرد، علاوه بر آن که اصطلاحا پخته می‌شود، حرارت زیاد سبب کاهش ویتامین‌ها و املاح معدنی موجود در آن می‌شود به طوری که میزان ویتامین‌های آن براساس فرآیند حرارتی احتمال دارد از ۵ تا ۴۰ درصد کاهش یابد که این اتلاف مواد مغذی در روش تهیه رب گوجه فرنگی در خانه به دلیل استفاده از حرارت مستقیم و کنترل نشده بسیار بیشتر است.

نگهداری گوجه‌فرنگی به مدت زیاد قبل از فرآیند نیز می‌تواند یکی دیگر از علل افت مواد مغذی و مواد پکتینی محصول شود،‌ اما در عوض مزیت رب‌ گوجه فرنگی خانگی آن است که از مواد افزودنی یا نگهدارنده در آن استفاده نمی‌شود.

گوجه فرنگی مناسب برای تهیه رب گوجه فرنگی در خانه

اگر باغ یا باغچه دارید، از هر نوع گوجه فرنگی که در محصولات تان به چشم می خورد می توانید برای تهیه رب استفاده کنید اما بهتر است بدانید گوجه فرنگی هایی که دانه های گوشتی کمتری دارند برای این منظور مناسب ترند زیرا هم زمان کمتری برای پخت می برند و هم رب گوجه فرنگی تان دلچسب تر و غلیظ تر می شود.

همچنین گوجه فرنگی هایی که از نظر شکلی کمی بلند تر هستند از گوجه های پهن و کوتاه برای تهیه رب گوجه فرنگی و سس گوجه فرنگی انتخاب بهتری هستند دو نوع گوجه فرنگی محلی و گلخانه ای در بازار موجود است که از هر دو نوع گوجه فرنگی محلی و گلخانه ای  می توانید استفاده کنید که هر یک مزایا و کاستی هایی دارد گوجه فرنگی محلی رب گوجه فرنگی کمتری می دهد اما باعث می شود رب گوجه فرنگی کپک نزند و دیرتر خراب شود.

چه گوجه هایی برای تهیه رب گوجه فرنگی مناسب است؟

گوجه فرنگی گلخانه ای گران تر است اما رب گوجه فرنگی بیشتری از آن حاصل می شود معمولا به ازای هر ۱۰۰کیلوگرم گوجه فرنگی گوشتی و آبدار بین ۱۰ تا ۱۵ کیلوگرم رب گوجه فرنگی بدست می آید در موقع خرید یا چیدن از زمین کشاورزی، گوجه فرنگی را انتخاب کنید که بیضی شکل، دارای گوشت بیشتر و آب دار باشد گوجه فرنگی بایستی کاملا قرمز و رسیده باشد و بخشهایی از گوجه فرنگی زرد یا سبز یا سفید نباشد از انتخاب گوجه فرنگی های لهیده، خراب و کپک زده جدا خودداری کنید چرا که سالم نیست و طعم رب را تغییر می دهد.

فوت و فن های تهیه رب گوجه فرنگی در خانه

یکی از فوت و فن های تهیه رب گوجه فرنگی در خانه اضافه کردن نمک و روغن است. اضافه کردن نمک برای جلوگیری از کپک زدن و خرابی رب گوجه فرنگی است و افزودن روغن برای یخ نزدن در فریزر و خوش رنگ شدن رب گوجه فرنگی است در بیشتر خانه های روستایی رب گوجه فرنگی در فضای باز و بر روی آتش پخته می شود چون جوشانیدن رب گوجه فرنگی زمان زیادی می برد و مصرف گاز خانگی بالا می رود توری های سیمی همان توری های خانه ریزی است.

که بر روی پنجره های منزل برای جلوگیری از ورود حشرات نصب می شود البته در بازار توری های مخصوص جوشاندن رب گوجه فرنگی نیز به فروش می رسد بهترین جنس دیگی که برای جوشاندن رب گوجه فرنگی بکار می رود دیگ مسی است.

روش نگهداری کنسرو رب گوجه فرنگی

مصرفرب گوجه فرنگی، برای افرادی که به گوجه ­فرنگی حساسیت دارند، توصیه نمی­ گردد از مصرف کنسروهای تغییر رنگ و بو خودداری فرمایید رب گوجه‌فرنگی بعد از باز شدن باید در داخل یخچال نگهداری شود یکی از اتفاقات طبیعی که برای این رب گوجه فرنگی می‌افتد کپک‌زدگی آن است که به خاطر شرایط نامطلوب نگهداری ایجاد می‌شود بنابراین برای جلوگیری از کپک‌زدگی رب گوجه فرنگی در یخچال دمای آن را به دمای ‌۴ درجه سانتیگراد برسانید.

در یخچال را زیاد باز و بسته نکنید، بیش از حد ظرفیت یخچال را پر نکنید از قرار دادن میوه و سبزی آلوده در یخچال خودداری کنید و حتما رب گوجه فرنگی را درون ظروف شیشه‌ای و دردار نگهدارید اگر باز هم در رب گوجه فرنگی کپک‌زدگی مشاهده شد، کافی است بخش کپک‌زده را به صورت عمیق جدا کرده و یک لایه روغن در سطح رب گوجه فرنگی بمالید تا عمل اکسیژن‌رسانی متوقف و از تشکیل کپک جلوگیری شود در غیر این صورت می‌توانید رب گوجه فرنگی را داخل فریزر نگهداری کنید.

روش نگهداری رب گوجه فرنگی در طولانی مدت

اگر می خواهید برای زمان زیادی رب گوجه فرنگی را نگهداری کنید، احتمال این که کپک بزند و خراب شود، بسیار است بنابراین می توانید رب گوجه فرنگی را در قالب های یخ بریزید و هر زمان که خواستید یک تکه از آن را برداشته و در غذا، سوپ یا حتی غذای کودک استفاده کنید. بعد از اینکه رب گوجه فرنگی ها در قالب، یخ بستند آنها را در آورده و در یک کیسه پلاستیکی مخصوص فریزر بریزید و نگهداری کنید.

روش نگهداری رب گوجه فرنگی در طولانی مدت

بدین شکل فضای زیادی از فریزرتان اشغال نمی شود و همچنین قطعات رب گوجه فرنگی، بوی فریزر را به خود نمی گیرد. بدین شکل می توانید این مکعب های یخی را تا 9 ماه در فریزر نگه داری کنید.

آرادو بهترین در زمینه کشاورزی مدرن !!!

طرز تهیه رب گوجه فرنگی در کارخانه

حرف زدن زنبور عسل

بهترین قیمتهای محصولات کشاورزی را در آرادو مشاهده کنید.

برای مشاهده و استفاده از خدمات آرادو وارد بخش خدمات شوید.