بریکس رب گوجه فرنگی چیست

هویج
تاریخچه و مضرات هویج
ژوئن 23, 2019
روش کشت بابونه گاو چشم (بابونه گاوی، بابونه کبیر)
روش کشت بابونه گاو چشم
سپتامبر 28, 2019

رب گوجه فرنگی محصولی است که از تغلیظ آب گوجه به دست می‌آید با اشکال مختلفی از جمله رب گوجه فرنگی فله‌ای، کنسرو رب گوجه و رب گوجه فرنگی اسپیتک به بازار عرضه می‌شود کیفیت رب گوجه فرنگی با پارامترهای مختلفی از جمله پارامترهای ظاهری مثل رنگ، بو، طعم و پارامترهای فیزیکی و شیمیایی سنجیده می‌شود یکی از مهم‌ترین پارامترهای فیزیکی که باید برای سنجش کیفیت رب مورد ارزیابی قرار گیرد، شاخص بریکس رب گوجه فرنگی است شاخص بریکس رب گوجه فرنگی در واقع بیانگر میزان غلظت رب گوجه فرنگی است و در واقع هر چه بالاتر باشد محصول رب، غلیظتر خواهد بود.

بریکس رب گوجه فرنگی چیست

بریکس رب گوجه فرنگی عبارت است از نسبت مواد محلول داخل رب گوجه فرنگی که بدون در نظر گرفتن نمک، محاسبه می‌شود برای محاسبه درجه ، از دستگاه رفراکتومتر استفاده می‌شود، که در بخش بعدی به آن پرداخته خواهد شد.

تولید رب گوجه فرنگی

روش اندازه‌گیری بریکس رب گوجه فرنگی

اندازه‌گیری درجه بریکس رب گوجه فرنگی مطابق با روش آزمون ارائه شده توسط سازمان ملی استاندارد به این ترتیب است که باید ابتدا نمونه تهیه شده از داخل کاغذ صافی ریخت و پس از صاف شدن، یک قطره از آن را درون دستگاه رفراکتومتر قرار داد دستگاه رفراکتومتر دستگاهی است که میزان شفافیت مواد جامد را با محاسبه ضریب شکست نور، تخمین می‌زند و گاهی از آن با عنوان دستگاه شکست سنج نیز نام برده می‌شود پیش از آن‌که قطره حاصل از نمونه درون دستگاه رفراکتومتر قرار داده شود، باید یک قطره آب مقطر روی چشمی دستگاه قرار داده شود و درجه نشانگر روی عدد صفر تنظیم گردد وقتی قطره‌ی حاصل از نمونه صاف شده روی عدسی دستگاه رفراکتومتر و درکنار قطره آب مقطر قرار داده می‌شود فردی که آزمایش را انجام می‌دهد باید از چشمی رفراکتومتر دو عدد نیم‌کره را مشاهده کند.

که نیم‌کره سفید متعلق به آب مقطر و نیم کره سیاه متعلق به نمونه می‌باشد تصویر نیم‌کره سیاه‌رنگ معمولا کاملا واضح نیست و آزمایشگر باید با چرخاندن پیچ تنظیم، دایره را به دو قسمت تاریک و روشن تقسیم نماید عددی که با این تنظیمات حاصل می‌شود معادل با نصف درجه بریکس رب گوجه فرنگی است و بنابراین با ضرب کردن این عدد در عدد ۲، حاصل خواهد شد.

استاندارهای رب گوجه فرنگی

سازمان ملی استاندارد ایران، در استاندارد شماره ۷۶۱ با عنوان کنسرو رب گوجه، استاندارهای لازم برای پارامترهای ظاهری، فیزیکی و شیمیایی کنسرو رب گوجه فرنگی را تعیین کرده است مطابق این استاندارد، عدد ۲۵، حداقل عدد قابل قبول برای درجه بریکس رب گوجه فرنگی، می‌باشد.

سازمان ملی استاندارد، همچنین در استاندارد شماره ۵۷۶۶ با عنوان رب گوجه فرنگی فله‌‌ای، برخی پارامترهای لازم برای فله‌ای، از جمله رنگ، طعم و pH را تعیین کرده اما برای درجه  فله‌ای، حداقل خاصی را تعیین ننموده است در مورد استاندرهای لازم برای درجه  اسپتیک نیز هنوز عدد خاصی توسط سازمان ملی استاندارد ایران ارائه نشده است.

اما حداقل اعداد لازم برای درجه  که حاصل از تجربه مشاوران شرکت سیمرکو است، مطابق اعداد زیر می‌باشد:

  •  کنسروی: ۲۵ تا۲۸
  •  فله‌ای: ۲۸ تا ۳۲
  •  اسپتیک: ۳۲ تا ۳۸

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد استانداردهای مربوطه به محصول رب گوجه فرنگی، می‌توانید به پرتال سازمان ملی استاندارد مراجعه کنید و در جعبه جستجو، نام گوجه فرنگی یا شماره استاندارد مربوط به آن را وارد نمایید.

گوجه فرنگی

گوجه فرنگی به عنوان ماده اولیه برای تولید محصول گوجه فرنگی، باید از کیفیت مناسب برای تغلیظ شدن برخوردار باشد استاندارد لازم برای گوجه‌فرنگی که قابلیت رب‌ شدن را داشته باشد باید مطابق با استاندار ملی ایران به شماره ۴۰ با موضوع گوجه فرنگی باشد برای تهیه رب گوجه فرنگی باید از ارقام خاصی از گوجه فرنگی استفاده شود که به قدر کافی گوشتی و شیرین باشند هر چقدر بریکس گوجه فرنگی بیشتر باشد، گوجه فرنگی شیرین تر و برای تبدیل شدن به رب گوجه فرنگی مناسب‌تر است به عنوان مثال گوجه فرنگی Early Girl بسیار شیرین است و در بعضی موارد درجه بریکس ۱۳ هم برای آن گزارش شده.

که عدد بسیار بالایی می‌باشد.

رب گوجه فرنگی

ارتباط بریکس با هزینه تغلیظ

مهم‌ترین فرآیندی که در تولید رب گوجه فرنگی باید انجام شود، فرآیند تغلیظ است و این فرآیند وابستگی مستقیمی به بریکس رب گوجه دارد هر چقدر بریکس عدد بالاتری باشد، تغلیظ کمتری برای رب شدن نیاز خواهد داشت از آنجا که فرآیند تغلیظ در کارخانه‌جات مستلزم صرف هزینه‌های بسیار بالا می‌باشد.

می‌توان چنین نتیجه گرفت که هر چقدر درجه  بالاتر باشد، نیاز به صرف هزینه بیشتری برای تبدیل شدن به رب گوجه فرنگی خواهد بود هر چند درجه با توجه به رقم گوجه فرنگی که به عنوان ماده اولیه تولید رب، استفاده شده است می‌تواند متفاوت باشد اما با فرض اینکه درجه متوسط بریکس گوجه فرنگی ۵٫۵ باشد می‌توان میزان لازم برای تغلیظ شدن را تخمین زد.

به عنوان مثال، اگر تولید رب گوجه فرنگی با بریکس ۳۳ مدنظر باشد باید گوجه فرنگی با بریکس ۵٫۵ را به میزان ۶ برابر (حاصل تقسیم عدد ۳۳ بر ۵٫۵) تغلیظ کرد تا محصول مورد نظر تولید شود.

نتیجه گیری

بریکس رب گوجه فرنگی به عنوان یکی از مهم‌ترین شاخص‌های اندازه گیری کیفیت رب گوجه فرنگی است به طوریکه هر چقدر درجه  عدد بالاتری را نشان دهد، رب حاصله غلیظ تر خواهد بود درجه بریکس برای کنسرو رب گوجه فرنگی معمولا بین ۲۵ تا ۲۸، برای رب فله‌ای بین ۲۸ تا ۳۲ و برای رب گوجه فرنگی اسپتیک بین ۳۲ تا ۳است محصول اسپتیک در روسیه و کشورهای اروپایی بیشترین تقاضا را دارد.

که آن را از کشورهایی مثل ایران وارد کرده و سپس برای مصرف نهایی رقیق می‌کنند تولیدکنندگانی که در ایران با اهدف صادراتی به تولید رب گوجه فرنگی می‌پردازند باید به درجه بریکس رب گوجه فرنگی توجه ویژه‌ای داشته باشند، تا محصولی تولید کنند که استانداردهای کشورهای هدف را برآورده نماید.

آرادو دانش نامه تخصصی برای ارائه بهترین مقالات !!!

رشد گندم چه مراحلی دارد؟

تهیه رب گوجه فرنگی در منزل

بهترین قیمتهای محصولات کشاورزی را در آرادو مشاهده کنید.

برای مشاهده و استفاده از خدمات آرادو وارد بخش خدمات شوید.